Akūtas elpceļu infekcijas ir vienas no biežāk pasaulē sastopamām slimībām, īpaši bērnu populācijā.
Epidemioloģiskie pētījumi liecina, ka aptuveni 6 -10% bērnu, kas jaunāki par 6 gadiem, ar akūtām elpceļu slimībām slimo bieži [1]. Būtisks jautājums šeit ir ko nozīmē ir bieži? Vērtēšanas kritēriji atšķiras, bet pašreizējais speciālistu viedoklis ir sekojošs:
1) bērns pārslimo slimo sešas vai vairāk gan augšējo, gan apakšējo elpceļu infekcijas gadā,
2) viena vai vairākas augšējo elceļu infekcijas mēnesī laika periodā no septembra līdz aprīlim,
3) trīs vai vairāk apakšējo elpceļu (bronhu, plaušu) infekcijas gada laikā [2].
Parastos apstākļos klimata zonā, kurā atrodas Latvija, bērni slimo vidēji 10 – 60 dienas gadā [3].
Akūta nekomplicētu elpcēlu vīrusu infekciju ārstēšana ir simptomātiska. Parasi nav nepieciešama ārstēšans ar antibiotikām. Tomēr, ņemot vērā šo situāciju, svarīgi būtu veicināt organisma spējas pretoties infekcijai. Praksē tiek lietotas dažādas metodes, bet par nelaimi lielākā daļa no tām nav izpētītītas un to efektivitāte nav pierādīta.
Viena no šobrīd labāk izpētītajām iespējām ir ārstēšana ar bioloģiski aktīviem polisaharīdiem – bet glikāniem. Beta glikānu avoti ir dažādi,bet viens par vienu no efektīvākiem tiek uzskatīts pleurāns, kas tiek iegūt no Pleurotus ortreatus sēnēm. Vairākos pētījumos bērniem un elites sportistiem, ārstējot ar pleurānu kombinācijā ar C vitamīnu elpceļu infekcija noritēja vieglāk un tik novērota inficēšanās biežuma mazināšanās [4, 5].
Atsauces