23.11.2022

Kādi alergēni un alerģijas būs aktuālas turpmākajos rudens mēnešos?

Rudens laikā dominējošie alergēni

Sezonālu alerģiju novēro ne tikai kā ierasts pavasarī un vasarā, bet arī rudens mēnešos. 
Ja septembris padevies silts, tad alerģiju kādu brīdi var izraisīt vībotnes putekšņi, tomēr svarīgākie simptomus izraisošie alergēni ir pelējuma sēnītes, mājas putekļu ērcītes un dzīvnieki.

Pelējuma sēnīšu sporas

Pelējums var iedarboties gan atrodoties telpās, gan ārpus tām. Raksturīgākais pelējuma sēnīšu rezervuārs ārā ir nobirušas lapas. Alerģisku reakciju var novērot arī mitrās un sapelējušās telpās vai pagrabos. Atšķirībā no putekšņiem, laikam paliekot vēsākam vai aukstam, saskaroties pelējuma sēnīšu sporas, reakciju var provocēt vēl ilgstoši.
Lai izvairītos no pelējuma sēnīšu alergēna, pagalmā vai dārzā vēlams novākt kritušās lapas, neturēt tās kaudzēs, un tīrīt lietus notekcaurules. Iteicams regulāri notīrīt pelējumu no sienām, piemēram, vannas istabā vai virtuvē, ka arī censties mazināt gaisa mitrumu telpās un uzturēt to 25-50% robežās. Sienas ieteicams apstrādāt ar pretsēnīšu līdzekļiem.

Mājas putekļu ērcītes

Rudenī laika apstākļiem kļūstot mitrākiem un vēsākiem telpās veidojas apstākļi, kas ir labvēlīgi mājas putekļu ērcītēm. Mājas putekļu ērcītēm vairojoties telpās palielinās arī alergēna koncentrācija, kas izraisa alerģisku iesnu, konjunktivīta vai astmas simptomu parādīšanos vai pastiprināšanos. Īpaši tas vērojams apstākļos, kad telpās ir slikta apkure un gaiss tajās ir vēss un mitrs. Vēl viens svarīgs alerģiju veicinošs faktors ir putekļus uzkrājošu lietu – tādu kā paklāju, sienas segu, mīkstā grīdas seguma, mīksto mēbeļu vai rotaļlietu, spilvenu un grāmatu – atrašanās dzīvojamās telpās vai guļamistabā. Jo vairāk šādu priekšmetu, jo izteiktāki alerģijas simptomi. Ja jums ir smagi un nomācoši simptomi, tad labākā izeja ir alergēnu imunoterapija.

Dzīvnieki

Vairāk laika pavadot telpās palielinās arī dzīvnieku alergēnu ekspozīcija. Uzskata, ka aptuveni pusei no cilvēkiem, kas cieš no sezonālas alerģijas simptomiem, ir alerģija arī pret dzīvniekiem. Alergēnus dzīvnieki izdala, gan ar siekalām, gan urīnu, gan ādas blaugznām. Ja mājās uzturas dzīvnieki, tad pilnībā izvairīties no alergēniem ir neiespējami. Tomār simptomus var atvieglot rūpīgi uzkopjot un vēdinot telpas, neļaujot dzīvniekiem gulēt jūsu gultā. Līdzigi kā putekļu alerģijas gadījumā ieteicams izmantot putekļu sūcējus ar HEPA filtriem. Vai ir vērts iegādāties tā saucamos hipoalerģiskos dzīvniekus ir strīdīgs jautājums. Ietekmu uz alerģijas simptomiem var būt atšķirīga. Būs cilvēki, kas izjutīs atvieglojumu un tādi, kam uzlabošanās nebūs. Problemātiskos gadījumos, līdzīgi kā putekļu ērcīšu alerģijas gadījumā ir iespējama alergēnu imunoterapija, kas izraisa pierašanu pie dzīvnieku alergēna. Sīkāk par izvairīšanos no dzīvnieku alergēniem varat izlasīt šeit

Lai gan izmaiņas šeit ir ieviesusi Covid-19 pandēmija un mājsēde, tomēr jāatceras, ka septembris ir laiks, kad bērniem atgriežoties bērnudārzā un skolā palielinās arī vīrusu infekciju izplatība.

Papildus par šo tēmu varat izlasīt 
Healthline  
Horderhealthcare
WebMD