04.08.2022

Slikti ārstēta astma palielina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām

Vai astma var ietekmēt saslimstību ar sirds asinsvadu slimībām? Daudzi pētījumi diemžēl sniedz pozitīvu atbildi uz šo jautājumu.

Vienā no pētījumiem, analizējot datus un iekļaujot pētījumā lielu pacientu skaitu, atklāts, ka risks saslimt ar aterosklerozes izraisītu sirds vainagartēriju slimību palielinās 1,42 reizes [1]. 
Slimības varbūtība ir augstāka pacientiem ar slikti ārstētu astmu, smagākām astmas formām, sliktāku plaušu veiktspēju un spēcīgāku iekaisumu.

Pielietojot specifiskas radioloģiskas metodes ir izdevies noskaidrot, ka cilvēkiem, kam diagnosticēta astma pat ar zemu sirds asinsvadu slimību risku, aortas sieniņā atrod palielinātu iekaisuma aktivitāti [2]. Iekaisums asinsvados kā zināms ir viens no noteicošiem faktoriem, kas noved pie akūta miokarda infarkta un nāves [3]. 

Jāpiebilst, ka nāves varbūtību palielina arī pārmērīga bronhus paplašinošo aerosolu lietošana.
Būtiski, ka pretēji tradicionālai situācijai tieši sievietēm ar astmu ir augstāks risks saslimt ar sirds asinsvadu slimību nekā vīriešiem [1].

Pētījumi liecina, ka astmas ārstēšana ar pretiekaisuma (inhalējamo glikokortikoīdu inhalatoriem) iespējams būtiski mazina sirds slimības risku [4].

Atsauces:

  1. Liu H, Fu Y, Wang K. Asthma and risk of coronary heart disease: a meta-analysis of cohort studies. Ann Allergy Asthma Immunol. 2017 Jun;118(6):689-695
  2. Vijayakumar J, Subramanian S, Singh P, Corsini E, Fontanez S, Lawler M, Kaplan R, Brady TJ, Hoffmann U, Tawakol A. Arterial inflammation in bronchial asthma. J Nucl Cardiol. 2013 Jun;20(3):385-95
  3. Hospers JJ, Rijcken B, Schouten JP, Postma DS, Weiss ST. Eosinophilia and positive skin tests predict cardiovascular mortality in a general population sample followed for 30 years. 
    Am J Epidemiol. 1999 Sep 1;150(5):482-91
  4. Carlos A Camargo, R Graham Barr , Rong Chen , Frank E Speizer . Prospective study of inhaled corticosteroid use, cardiovascular mortality, and all-cause mortality in asthmatic women. Chest 2008 Sep;134(3):546-551